Znana była już w czasach starożytnych, a do celów praktycznych zaczęto ją używać 1600 lat p.n.e. Siarka, bo o niej mowa, jest pierwiastkiem chemicznym, którego jedne z największych złóż znajdują się w Polsce. Ma ona szerokie zastosowanie w różnych gałęziach przemysłu. Poznajmy jej właściwości chemiczne.
Siarka – podstawowe informacje o pierwiastku
Siarka (S), łac. sulphur, jest to pierwiastek chemiczny o liczbie atomowej 16, a także zlokalizowanym w 16 grupie układu okresowego, jako tlenowiec. Ma tendencję do tworzenia łańcuchów wieloatomowych, przy czym często tworzy wiązania podwójne. Jest słabo rozpuszczalna w wodzie, etanolu, benzenie i eterze dietylowym, natomiast najlepiej rozpuszcza się w dwusiarczku węgla.
Siarka w stanie rodzimym, w krajach takich jak Stany Zjednoczone, Rosja, Meksyk, Japonia a także Polska, tworzy rozległe złoża – w Polsce są to rejony Tarnobrzega, Staszowa, Piaseczna, Mielca i Sandomierza, gdzie są eksploatowane metodami odkrywkowymi. Siarka występuje także w przyrodzie ożywionej i jest niezbędnym makroelementem dla wszystkich organizmów żywych – organizm człowieka zawiera około 150g tego pierwiastka, występującego w postaci związków chemicznych.
Siarka i jej właściwości chemiczne
Siarka jest pierwiastkiem II-, IV- i VI-wartościowym, który występuje na -2, +2, +4 i +6 stopniach utlenienia. Siarka jest mało aktywna w zwykłej temperaturze, łatwo łącząc się jedynie z fluorem i chlorem, powoli natomiast z niektórymi metalami szlachetnymi, takimi jak srebro, miedź i rtęć. Na powietrzu, po zapłonie, spala się samorzutnie niebieskim płomieniem do postaci dwutlenku siarki. Z kolei po rozgrzaniu reaguje gwałtownie z wieloma metalami. Ulegając reakcji z wodorem tworzy siarkowodór (H2S), zaś łącząc z tlenem- tlenek siarki (IV) SO2.
Zastosowanie siarki
Siarka ma szerokie zastosowanie. Używana jest jako surowiec do produkcji kwasu siarkowego (VI) i do wulkanizacji kauczuku. Stosuje się go w przemyśle farmaceutycznym, barwnikowym, środków ochrony roślin, w produkcji tworzyw sztucznych i sztucznego jedwabiu, ma zastosowanie w petrochemii, metalurgii i lecznictwie. Siarki używa się do wytwarzania dwutlenku siarki, a następnie do otrzymywania kwasu siarkowego. Stosuje się ją jako środek dezynfekujący i wybielający. Preparaty na bazie siarki znalazły zastosowanie w medycynie, służąc leczeniu zmian i chorób skórnych, zaś w rolnictwie do zwalczania pasożytów roślinnych. Siarkę wykorzystuje się również przy produkcji zapałek.
Siarka – pierwiastek piękności
Siarka, mimo że organizmie człowieka występuje w znikomej ilości, znajduje się w każdej komórce, jest składnikiem wielu białek i węglowodanów, a także bierze udział w licznych procesach i reakcjach. Jest podstawowym składnikiem skóry, włosów i paznokci, odpowiadając na ich prawidłową kondycję. Ma działanie antybakteryjne, oksydacyjne, przeciwzapalne, a także hamuje procesy starzenia się skóry. Siarka wchłania się głównie z białek i nie kumuluje się w organizmie, zaś zatrzymanie siarczanów może być oznaką niewydolności nerek.