Przejdź do treści
Strona główna » Baza wiedzy » Druk flexograficzny

Druk flexograficzny

Choć historia druku jest bardzo długa, gdyż swoje początki bierze w 1450 roku, kiedy to Gutenbeg wynalazł ruchomą czcionkę  i wydrukował pierwszą księgę, to proces ten jest ciągle ulepszany. Dzięki temu wyróżnić możemy obecnie kilka metod druku, zaś jedną z nich jst druk fleksograficzny. Czym jest, jakie są jego zalety i zastosowanie – przyjrzyjmy się bliżej temu procesowi. 

Co to jest druk fleksograficzny?

Druk fleksograficzny jest to jedna z najpopularniejszych metod druku, wykorzystująca ciekłe i szybkoschnące farby oraz specjalne, bardzo elastyczne formy drukarskie, które umożliwiają uzyskanie druku wypukłego. Nazwa tej metody wzięła się od greckiego słowa „flekso”, co oznacza „giętki”, a więc giętkie, plastyczne formy do druku. Pierwsza taka płyta powstała w 1853 roku w USA i data ta uznawana jest za początki druku fleksograficznego. Natomiast złoty okres, kiedy to metoda ta zyskała swoją popularność, przypada nieco później, bo na lata 30. XX wieku – wtedy to metalową czcionkę zastąpiono formą gumową, umożliwiającą drukowanie także na nierównej powierzchni.

Druk fleksograficzny i jego zalety

Metoda druku fleksograficznego swoją popularność zyskała nieprzypadkowo, bowiem ma ona wiele zalet, co przekłada się na zadowolenie osób z niej korzystających. Umożliwia bardzo efektowne drukowanie wypukłe, przy czym obecnie używa się form polimerowych, dzięki którym doskonałą jakość można otrzymać nawet na nierównym materiale przeznaczonym do zadruku, takim jak folia, tektura falista czy opakowania o różnych kształtach. Współczesne maszyny fleksograficzne sprawiają, że doskonałej jakości jest również rozdzielczość druku, zaś dodatkowe podzespoły pozwalają jeszcze bardziej udoskonalić druk- poprzez uszlachetnienie druku bądź lakierowanie powierzchni. Metoda ta jest również korzystna cenowo – pozwala na zadruk wysokiej jakości etykiet lub opakowań, optymalizując koszty druku, co jest ważne zwłaszcza przy wydruku wysokonakładowym. Nowoczesne maszyny wyróżniają się także prędkością pracy, usprawniając proces zadruku i skracając czas realizacji zamówień.

Zastosowanie druku fleksograficznego?

Czasy, gdy druk fleksograficzny tożsamy był ze słabą jakością i uważany za metodę gorszego gatunku dawno minęły. Dzięki nowoczesnym technologiom, fleksodruk przeszedł metamorfozę i dziś jest metodą, która wyróżnia się na tle innych oraz przy pomocy której realizuje się najbardziej wymagające i skomplikowane zlecenia. Technika ta jest bowiem niezwykle estetyczna, dekoracyjna i jako jedyna pozwala uzyskać wypukły efekt, dzięki czemu wyróżnia się na tle innych produktów.

Druk fleksograficzny wykorzystuje się w wielu gałęziach przemysłu, a w szczególności w branży spożywczej, farmaceutycznej, kosmetycznej, gdyż to właśnie tu liczy się wysoka jakość materiałów oraz doskonały efekt wizualny, zachęcający klientów do zakupu produktu. Przy użyciu tej metody tworzy się rozmaite etykiety, opakowania kartonowe, tekturowe, plastikowe, elastyczne i typu shrink-wrap oraz torby plastikowe. Metoda fleksograficzna jest więc niezwykle uniwersalna i optymalna, biorąc pod uwagę wszystkie parametry związane z najwyższej jakości drukiem.